Divadlá a múzeá Európy

221B Baker Street – Domov legendárneho Sherlocka

21.10.2014 | | Hodnotenie článku: 5.00

Legenda, ktorá okolo seba v pravidelných obdobiach vytvára veľkú mániu. Príbehy o neoblomnom detektívovi s obrovským intelektom a brilantnou dedukciou v súčasnosti spopularizovali dva nezávislé seriály. Jeden z nich sa odohráva v Anglicku a prenáša knižné predlohy Arthura Conana Doyla do aktuálnej podoby. Ten druhý sa odohráva v Amerike, kde sa v úlohe asistenta Watsona objaví nečakane po prvýkrát žena. Oba seriály oživili kult Sherlocka Holmesa, vďaka ktorému sa nielen opätovne zvýšila predajnosť kníh, ale zároveň tí praví nadšenci zatúžili zavítať na miesta, ktoré sa spájajú s touto imaginárnym detektívom.

viac

VIDEO Magické a desivé zároveň: Múzeum čarodejníctva v Cornwalle

Múzeum čarodejníctva, Cornwall, Veľká
15.02.2014

VEĽKÁ BRITÁNIA - Nemusíte byť ani nejakým veľkým fanúšikom čarodejníckeho sveta, aby vás to zlákalo na návštevu svojského múzea v mestečku Boscastle v anglickom Cornwalle. Ide totiž o najväčšiu zbierku akýchkoľvek predmetov spájajúcich sa s mágiou. Pootvoria sa vám tak dvere do záhadného sveta, ktorý šteklil predstavivosť už aj mnohým generáciám pred nami. Tak poďte teda na to, nasadnite na metly a nasmerujte si to priamo do Veľkej Británie. viac »

Tajomstvo petrohradskej Ermitáže

Zimný palác leží na
21.08.2013

Petrohradská Ermitáž je jedným z najväčších a najznámejších múzeí planéty. Hoci mnohé fakty z jej histórie a súčasnosti sú verejnosti známe, i ona má svoje tajomstvá. V rozsiahlom podzemí tu žijú už stovky rokov desiatky mačiek-lovcov. Pred hlodavcami slávne diela uchránili, nedokázali ich však uchrániť pred útokmi vandalov. V roku 1985 v útrobách Ermitáže vyvádzal vandal, ktorému padol za obeť jeden z najslávnejších obrazov od Rembrandta. Škody na obraze Danae odborníci odstraňovali dvanásť rokov! viac »

V Marseille, Európskom meste kultúry, otvorili Múzeum Provensálske pohľady

Múzeum Provensálske pohľady, Marseille,
03.03.2013

FRANCÚZSKO - Vo francúzskom Marseille otvorili Múzeum Provensálske pohľady (Musée Regards de Provence) pre verejnosť. Je v ňom inštalovaná výstava Odrazy Stredozemného mora. Expozícia bude otvorená od 1. marca do 16. júna. Francúzske Marseille-Provence je spolu s Košicami v roku 2013 Európskym hlavným mestom kultúry (EHMK). viac »

Pre milovníkov umenia: open-air múzeum v Oslo

Norsk folke múzeum s
23.12.2012

NÓRSKO - Návštevníci nórskeho hlavného mesta by určite nemali obísť Norsk folke múzeum s open-air expozíciou. Je to najväčšie ľudové a kultúrne múzeum v Nórsku. Leží na poloostrove Bygdᴓy, kde sú aj kráľovské pozemky, stajne a polia. Susedí s múzeom Vikingských lodí, múzeom Kon-tiki, Nórskym námorným múzeom a Fram museum, ktoré rozpráva celé dejiny nórskych polárnych expedícií. Spolu tieto múzeá prinášajú neskutočný obraz o severskej histórii. viac »

Siida, okno do sámskej kultúry vo Fínsku

múzeum Siida, Inari, Fínsko
24.08.2012

FÍNSKO - V malom mestečku Inari pri Inarskom jazere uprostred polárneho Fínska, v krajine sobov, sa nachádza centrum a srdce sámskej kultúry menom Siida. Je to malé, no „veľké“ múzeum a sámske kultúrne centrum zároveň. Siida je oknom do sámskej kultúry a histórie fínskych a okolitých ľudí, žijúcich v tomto kúte sveta. viac »

Históriu a zvyky hľadajte v nórskom lesníckom múzeu Elverum

Lode a siete
01.04.2012

NÓRSKO - Elverum je malé mesto v južnom Nórsku, v okrese Hedmark. No malé, možno menej významné mestečko sa môže pochváliť práve tak veľkým a zaujímavým historickým múzeom. Turista alebo cestovateľ, ktorý chce aspoň trochu počas svojho pobytu stráveného v tejto severskej krajine spoznať aj históriu a zvyky či obyčaje, by sa sem mal určite vybrať. Lesnícke múzeum totiž neponúka len históriu lesníctva, ako má v názve. viac »

Židovské múzeum vo Viedni

múzeum
28.10.2011

RAKÚSKO - Vynovené Židovské múzeum v centre Viedne sprístupnili od 19. októbra širokej verejnosti. Koncom januára tohto roka ho uzatvorili z dôvodu rekonštrukcie. Môžete tak vzhliadnuť v každom ohľade vynovenú a novousporiadanú kultúrnu inštitúciu. viac »

Najstaršie divadlo sveta je v Paríži!

Comédie-Française - Salle Richelieu
11.02.2011

FRANCÚZSKO - Parížske divadlo Comédie-Française, ktoré je označované za najstaršiu scénu národných divadiel, vzniklo na priamy pokyn francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV. z 18. augusta 1680 zlúčením Moliérovho súboru s Racinovým divadlom Hôtel de Bourgogne. viac »

Múzeum Anne Frank

Múzeum Anny Frankovej, Amsterdam
13.10.2010

HOLANDSKO/ video - Amsterdamské múzeum Anny Frankovej navštevuje ročne milión návštevníkov. Táto ikona holandskej kultúry prerástla už dávno hranice mesta a krajiny. Denník Anny Frankovej je jedným z najprekladanejších odkazov židovskej literatúry... viac »

Pompiduovo stredisko moderného umenia

Pompidou centre, Metz
05.09.2010

FRANCÚZSKO/ video - V meste Metz vo východnom Francúzsku otvorili prvú pobočku svetoznámeho parížskeho Pompiduovho strediska moderného umenia (Centre Pompidou). viac »


<< Predchádzajúci 1 2 Nasledujúci >>
Streda, 22. október. 2014. Meniny má Sergej.

Ponuka zájazdov

Foto dňa