Historické budovy, stavby a pamiatky

Cárske Selo: impozantný odkaz ruských panovníkov

03.03.2014 | | Hodnotenie článku: 4.38

RUSKO - Neďaleko Petrohradu, ruskej perle na rieke Neve, leží malé nenápadné mestečko s názvom Cárske Selo. Ak sa však zahľadíte na mapu, vaše oči smerujú na juh a narazíte na mesto Puškin, vedzte, že sa pozeráte správne. Aj jedno aj druhé meno totiž označuje miesto pretkané ruskou históriou a kultúrou.

viac

Cisterciánsky kláštor Sénanque zaujme nielen levanduľovými hájmi

Kláštor Sénanque, Francúzsko
01.03.2014

FRANCÚZSKO - Abbaye Notre-Dame de Sénanque je súčasťou malej francúzskej dedinky Gordes, ktorá má viac ako dvetisíc obyvateľov. Leží v departemente Vaucluse v čarovnom Provensálsku. Ku kláštoru vedú úzke kľukaté cestičky, lemované hlbokými priepasťami. V údolí, kde žije cisterciánsky rád, vládne ticho a v povetrí sa vznáša vôňa levandule. viac »

Stonehenge - skutočné dedičstvo či komerčný ťah?

Vnútorné kruhy kamenia, Stonehenge
08.02.2014

VEĽKÁ BRITÁNIA - Megalitická stavba zahalená rúškom tajomstva je celú večnosť objektom archeologického bádania a ani o turistickej príťažlivosti tohto prehistorického monumentu nemožno pochybovať. Po diskusiách s domácimi sa však návštevník musí zamyslieť nad tým, či Stonehenge Britom neslúži iba ako lákadlo, na ktoré cudzinci sadajú ako muchy na lep. viac »

Maďarský parlament postavený i slovenskými rukami

Parlament, Budapešť, Maďarsko
04.12.2013

MAĎARSKO - Ak by ste mali všetky parlamenty sveta hodnotiť podľa našej budovy, tak by ste ich pri spoznávaní krás a pamiatok jednotlivých štátov z diaľky obchádzali. No nie všade poslanci rokujú v tak nudných miestnostiach a popýšiť sa môžu nádhernými priestormi, v ktorých je radosť pracovať. Jednu z takýchto perál máme i v našej blízkosti. Maďarský parlament je povinnou zastávkou pri návšteve Budapešti a často sa nachádza i v ponuke poznávacích zájazdov, ktoré organizujú naše cestovné kancelárie. viac »

VIDEO Gödöllő - "Sissin" zámok v Maďarsku

zámok Gödöllő, Maďarsko
13.11.2013

MAĎARSKO - Jeden z najpozoruhodnejších barokových komplexov 18. storočia, zámok rodu Grassalkovich, sa rozprestiera spolu s priľahlými budovami na ploche 17 tisíc m² a zahŕňa taktiež park o veľkosti 29 hektárov. viac »

Román Alexandra Dumasa preslávil francúzsku pevnosť If

Pevnosť If, Francúzsko
28.12.2012

FRANCÚZSKO - Hustá hmla a nebezpečné morské prúdy sú len slabým odvarom v porovnaní s architektonickým riešením komplexu, z ktorého niet úniku. Priestory, ktoré vyvolávajú klaustrofóbiu, boli v minulosti považované za miesto, odkiaľ človek po vlastných neodchádzal. Tmavé žaláre pevnosti If a škrekot morských čajok naháňajú hrôzu i dnes, pretože od roku 1890 je pevnosť neďaleko prístavu Marseille sprístupnená verejnosti. viac »

Lleida v Španielsku - katalánska pevnosť kráľov

Lleida, Španielsko
26.09.2012

ŠPANIELSKO - Jedno z najstarších miest Katalánska, s osídlením datovaným do bronzovej doby. Mnoho storočí bola pod maurskou nadvládou. V roku 1927 v nej bola vybudovaná Univerzita v Lleide. Geograficky sa Lleida nachádza v centrálnej časti Katalánska. Má 137 387 obyvateľov (2010). Tradične sa tu hovorí katalánsky, no španielčinou sa dohodnete určite. viac »

Najkrajšie škótske hrady a zámky

Dunvegan Castle, Škótsko, Veľká
19.09.2012

VEĽKÁ BRITÁNIA - Škótsko poznáme nielen vďaka bájnej príšere z jazera Loch Ness, kiltom, gajdám, Melovi Gibsonovi v úlohe Williama Wallacea, ale najmä vďaka jeho úžasnej histórii. Stovky rokov bola táto krajina dejiskom vlády kráľov, bitiek a politických zmien. Zanechali po sebe mnoho prekrásnych hradov a zámkov. viac »

Rilský kláštor v Bulharsku je stredovekou dominantou krajiny

Rilský kláštor, Bulharsko
21.08.2012

BULHARSKO - Rilský kláštor bol založený v 10. storočí St. Johnom v Rile. Pustovník ho vysvätil v pravoslávnej cirkvi. Jeho asketické obydlia a hrobka sa stali svätými miestami a boli transformované do kláštorného komplexu, ktorý hral dôležitú úlohu v duchovnom a spoločenskom živote stredovekého Bulharska. Zničený požiarom na začiatku 19. storočia bol komplex prestavaný medzi 1834 a 1862. Typický príklad bulharskej renesancie (18. - 19. storočia), pamätník symbolizuje vedomie slovanskej kultúrnej identity po stáročiach okupácií. Naozaj stojí za návštevu, históriu tu cítiť na každom kroku. viac »

Rusko na vás dýchne svojou históriou

Petrodvorec, Rusko
16.08.2012

RUSKO - Prečo navštíviť práve Petrodvorec? Z každej strany na vás dýcha história, úžasná architektúra a pokoj aj napriek obrovskému množstvu iných turistov. Prechádzky parkom až k Baltskému moru sú pretkané nádhernými sochami a fontánami. Jednoducho túto atmosféru treba zažiť! viac »

Orlie hniezdo v Nemecku - rezidencia Adolfa Hitlera

Orlie hniezdo - Kehlsteinhaus
13.08.2012

NEMECKO - Neviete, čo si máte pod týmto názvom predstaviť? Skúste porozmýšľať, kde ste už videli symbol orla? Možno vám napadne symbol Spojených štátov amerických, Orliak bielohlavý (starší názov Orol bielohlavý). Ale ten nemá nič spoločné s týmto názvom. Jedná sa totiž o symbol z nemeckých, nie amerických dejín. Orol, lepšie povedané orlica, sa objavovala v nemeckých dejinách už počas Nemeckého cisárstva, Weimarskej republiky, napokon aj nacistického Nemecka. Tento symbol prevzali Nemci z Rímskej ríše, kde symbolizoval rímsku tradíciu. viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 Nasledujúci >>
Nedeľa, 20. apríl. 2014. Meniny má Marcel.

Ponuka zájazdov

Foto dňa